Český Krumlov, a cseh meseváros
Ha Csehország, akkor Prága, csülök és sör. Legalábbis a legtöbb embernek Csehország kapcsán minden bizonnyal ezek a dolgok jutnak eszébe. Azonban érdemes a cseh fővároson kívül is szétnézni, bár a sörrel és a finom falatokkal így is biztosan találkozunk.
Sokáig én is csak Prágában voltam az országban, aztán hat évvel ezelőtt megnéztük a második legnagyobb cseh várost, Brnót, amely egyben Morvaország fővárosa is. Most pedig egy még kisebb és hangulatosabb várost, Český Krumlovot látogattuk meg.
Bár Budapesthez Český Krumlov közelebb van, mint Prága, azonban mindkét cseh várost azonos idő alatt, mintegy 5,5 - 6 óra autókázással érhetjük el. Nekünk az ország keleti szegletéből - Ausztrián keresztül - 7,5 óra volt az odajutás a szakadó esőben. Amúgy az ország városainak meglátogatására a legjobb időszaknak a tavaszt (kora áprilistól május közepéig) vagy az őszt (késő szeptembertől november közepéig) szokták ajánlani, ugyanis az átmeneti évszakokban többnyire enyhe hőmérsékletre és kisebb turistatömegre lehet számítani. Český Krumlov nyaranta főleg népszerű, ugyanis a látnivalók mellett vízi túrázhatunk, illetve raftingolhatunk is. Český Krumlov a Moldva folyó kettős kanyarulatának partján fekszik, amely már maga ad egy szép képet a városnak. Ráadásul a kanyargó folyó partján hangulatos házikók sorakoznak, melyek fölé magasodik a vár a gyönyörű színes tornyával, pont mint a mesékben. A hatalmas várát még 1250 előtt kezdték építeni, mikor a város a Vítkovci család kezében volt. A későbbiekben a Rosenberg család lett a birtokos, akik felvirágoztatták Český Krumlov-ot. Ráadásul, ahogy egykoron, úgy napjainkban is láthatunk medvéket a várárokban. Tudniillik a Rosenberg család egyik jelképe a medve volt és a 16. századtól tartottak medvéket a várban. Kezdetben az udvar ketreceiben, majd a 18. századtól kezdve napjainkig a várárokban vannak az igen nagy állatok.
A medvék lakhelye felett magasodik Český Krumlov fő látványossága - a sziklára épült várkomplexum, amely a prágai Hradzsin után az ország második legnagyobb erődítménye. Az 5 udvarból, 40 épületből és egy 7 hektáros parkból álló épületegyüttes az óvárossal együtt 1992 óta az UNESCO Világörökség része. Az eredetileg gótikus vár a XVI. század második felében már reneszánsz kastélyként tündökölt Český Krumlov felett. Ekkor nyerte el a mai formáját is. Négy fő része van: alsó- és felsővár, a barokk színház épülete, valamint a kastélypark. A barokk színház világszinten egyedülálló látványosság, de a kör alakú színes vártorony is nagyon egyedi, melyet az óváros szinte minden pontjáról láthatunk. A torony tetejére fel is mehetünk, ahonnan szép kilátás nyílik a városra és a környező hegyekre. Szintén különleges látvány a felső vár és a barokk színház közötti várárok felett átívelő boltozatos Palást-híd vagy más néven Sóhajok-hídja, ahonnan ugyancsak gyönyörű panoráma tárul elénk. A vár udvarai és a kastélykert ingyenesen látogatható, csak a belső termek, illetve a torony látogatásához kell belépőt vásárolni.
Érdemes az óvárosban céltalanul sétálgatni, mert szebbnél-szebb épületekbe lehet botlani. A lakóházak között még most is találunk vízimalmokat, amelyek már a 19. században is működtek. A század vége felé pedig egy grafitbányát is nyitottak, melyet előre leegyeztetett idegenvezetéésel látogathatunk áprilistól októberig. Sőt, a korabeli házak között találhatunk olyan épületeket, amelyeket freskók borítanak. Ezekben a házakban egykor alkimisták éltek, akik különböző titkos kísérleteket folytattak a király megbízásából. Az óvárosban jó kis múzeumokat is találunk, melyek kívülről is mutatósak. Ahogy a Viaszmúzeum vörös épülete, úgy a Kereskedelmi múzeum ódon épülete is elragadó. Utóbbit ingyenesen látogattuk meg. Igazából azt hittük, hogy egy vintage stílusú boltba megyünk be, de kellemes meglepetés volt a sok kiállított tárgy belül, ahol még magyar vonatkozású eszközöket is találtunk.
Szintén az óvárosban találjuk még a háromhajós Szent Vitus-templomot, amely a XIV. században épült. A templom névadója Szent Vitus, aki a gyógyszerészek, vendéglősök, sörfőzők, vincellérek védelmezője. Egyébiránt Csehország szerte több helyen is emléket állítottak neki. A legismertebb ezek közül a prágai Szent Vitus – székesegyház. Egyébként a templommal kapcsolatban számos legenda kering. Az egyik szerint a templom egyik lelkésze egy alkalommal elaludt a gyóntatószékben, majd éjfélkor ébredést követően misét tartott a holtaknak. A hívők nagy meglepetésére reggelre egy megöregedett, ősz hajú és szakállas lelkészként üdvözölhették, aki aztán rövid idő belül meg is halt.
Az óváros szívében található Náměstí Svornosti főtéren találjuk a 18. századi pestis járvány emlékére készített szökőkutas Mária-oszlopot, melyet kávézók és étttermek ölelnek körbe. Továbbá itt áll a Városháza is. A térhez is fűződik legenda, amely szerint elégettek itt egy fiatal cigánylányt. A történet szerint a lány ellopott egy értékes gyűrűt egy a városhoz közeli híres templomból, amit egy sekrestyés meg is látott. A nő bevallotta bűnét és a férfi megbocsátotta neki ezt, de a helyi főiskola jezsuitái nem voltak ilyen engedékenyek. Ugyanis mikor megtudták ezt, akkor a lányt, bebörtönözték, megkínozták, majd a főtéren elégették.
Az óvárosban amúgy működik egy Cigány bár is, ami a Cikanska Jizba névre hallgat és a mi péntek esténket nagyszerűen feldobta. Maga a hely is nagyon hangulatos, de a cigányzenészek még inkább fokozzák a hangulatot. A hely tulajdonosa a pultos, aki bár elég szigorúnak tűnik, velünk kedves volt. Ráadásul az egyik zenész egy rimaszombati muzsikus volt, akivel nagyon jókat beszélgettünk. Az ivás és a mulatozás mellett enni is lehet, bár mi nem próbáltuk ki a konyhát, de az illatok alapján biztosan jól főznek. Mondjuk jó kocsmákból és vendéglőkből nincs hiány a városban. Ahogy Prágában, úgy itt is van Svejk étterem és szintén nehezen találni szabad asztalt. Nekünk harmadjára jött össze, az is a délutáni órákban. Szóval ide mindenképp ajánlott előzetesen foglalni. A történelmi sörfőzde éttermében is jártunk, amiről előzetesen jókat olvastam. S bár a kacsa a knédlivel és a párolt káposztával valóban finom volt, a csülök sajnos nem volt ropogós. Mondjuk a csapolt Krumlov tényleg jó volt, még úgyis, hogy nem vagyok nagy sörös. Az árak is kedvezők voltak és nem kellett sokat várni az ételekre, szóval összességében jó kis étterem. Kipróbáltuk még a Travellers Restaurantot, a főtérnél álló Restaurace Mastalt, illetve a szállásunkhoz közeli U Bejkát és az U Galerie-t is, mindegyik hely tetszett. Ha valaki egy még autentikusabb kocsmára vágyik, nem túl messze az óvárostól, akkor annak a Hostinec u Dusku-t ajánlom, ahol a legolcsóbb sört ittuk 45 cseh koronáért ( ~ 700 forint). Az óvárosban átlagosan 60 cseh korona ( ~ 950 forint) egy korsó sör.
Megnéztük az Apotheke Cafe-t is, ami egy modern, de ugyanakkor idilli bár az egykori gyógyszertárból kialakítva. Nemcsak a pult feletti gyógyszertári felirat, de a koktélok is tartalmaznak egy csipetnyi történelemet. Itt és egyébként a legtöbb vendéglátóhelyen tudtunk bankkártyával fizeni, ugyanakkor jó, ha van nálunk készpénz is. Ugyanis némely éttermeknél láttam kiírva, hogy kártyás fizetésre nincs lehetőség, továbbá, ha nem hotelben szállunk meg, akkor szintén szükség lesz készpénzre. A városban lehet váltani pénzt, illetve ATM-k is vannak. Utóbbinál arra kell figyelni, hogy díjakat számolnak fel, ráadásul nem is keveset (150-200 csehkorona ~ 2400-3000 forint). Sajnos az óvárosban mi nem találtunk olyan ATM-t, ami ne számolt volna fel plusz költséget, még Revolut kártyával is. Elvileg a Komercni Bank automatáiból kezelési költség nélkül juthatunk helyi valutához. Az óvárosban ez nem működött, de kicsit távolabb a Kaplická 439. szám alatt lévő ATM jelenleg használható ingyenes készpénzfelvételre. Amit még ajánlani szeretnék, az a Mestsky Park, ami a holtszezonban különösen csendes és nyugodt volt. A parton kacsákat, a fák tövében még mókust is láttunk. Van egy jó kis játszótér is a parkban és egy nagyon bájos kápolna.
A városban természetesen szuvenír vásárlására is van lehetőség. Magunknak már kevésbé, de a családnak mindig szoktunk hozni ajándékokat. Illetve egy jó ideje a követőimnek is szoktam kedveskedni az útjaimról. Csehországban a szuvenírboltok népszerű terméke a Krtek, azaz a Kisvakond, aki a legismertebb figura az országban - a Svejk mellett. Találtunk is a gyerekeknek hasznos kisvakondos ajándékokat a nasik mellett.
Összegezve a várost, nekünk nagyon tetszett még az esős idő ellenére is és nagyon jó helyszínnek bizonyult egy hosszú hétvégére. Ha több időnk lett volna, akkor megnéztem volna még České Budějovicét, Hluboká nad Vltavou település kastélyát és Holašovice történelmi falut is. Bár nem kizárt, hogy a jövőben ezeket is útba ejtjük. :)