Aranyos Abu Dhabi
Az Egyesült Arab Emírségek kapcsán sokszor csak Dubai jön szóba, holott a főváros, Abu Dhabi is nagyon impozáns és látnivalókban gazdag desztináció. Való igaz, hogy kevésbé nyüzsgő és sokkal konzervatívabb város, mint Dubai, de pont ezek miatt volt számomra érdekes.
Monjduk a luxus és a csillogás Abu Dhabiban sem hiányzik, sőt még inkább jelen van. A városban nemcsak az ország legimpozánsabb mecsetét, de a világon valaha épült harmadik legdrágább hotelt is megtalálhatjuk, ahol még aranyporos cappuccinót is ihatunk. Nekünk az átszállás miatt csak egy napunk volt felfedezni a várost, de mondhatom így is láttunk sok érdekes dolgot.
Az Emirátusok kulturális fővárosaként is említett Abu Dhabi az azonos nevű Abu Dhabi emírség fővárosa is. Abu Dhabi emírség egyébiránt az állam hét emírsége közül a legnagyobb és az egész ország területének 86,7 %-át teszi ki. Tehát nem meglepő módon Abu Dhabiban van a legtöbb olajlelőhely, ezzel a leggazdagabb emírséggé téve őt. Abu Dhabi fekvése mellesleg nagyon különleges, ugyanis maga a régi városközpont egy szigeten van és több sziget öleli körül. A hajdanán fűszerekkel és igazgyönggyel kereskedő emírségek élete 1962-től gyökeresen megváltozott, amikor is megindult az olajtermelés. Míg a '60-as években egy alig 20.000 fős kisváros volt Abu Dhabi, addig ma már egy igazi világváros lett, hasonlóan Dubaihoz, melyről ITT írtam.
Fotó: https://www.almajidproperty.com/
Szóval a nyüzsgő Dubaiból transzferrel mentünk át Abu Dhabiba, ami így hármunknak nem is volt sokkal több, mintha busz és taxi kombinációjával mentünk volna. Ráadásul nagyon kényelmes volt az, hogy hoteltől-hotelig vittek minket. Szállásunk a város leghíresebb látnivalójához közel volt, ezáltal 10 perc taxizással el is értük a csodálatos Zájed sejk mecsetet. Abu Dhabiban amúgy lehet busszal is közlekedni, de az idő rövidsége miatt nekünk a taxi volt a legjobb megoldás. Itt is a hivatalos taxikkal utaztunk és Dubaihoz hasonlóan - a kilométerek arányához mérve olcsóbb ez a közlekedési forma, mint otthon. Azonban fontos, hogy itt nem minden sofőrnél lehet bankkártyával fizetni, így legyen nálunk készpénz. S akkor a Zájed sejk mecsetre térve. A világ 8. legnagyobb mecsetének nevét Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyanról, az Egyesült Arab Emírségek első elnökéről kapta. Az épület kívül-belül impozáns és mondhatni kihagyhatatlan látnivaló Abu Dhabiban. Ha csak egy dolgot néznél meg a városban, akkor mindenképp ez legyen az.
Arra számítsunk azért, hogy nagyon sokan kíváncsiak a mecsetre, következésképp szinte garantált a nagy tömeg, viszont nem mindennap látunk ilyen szép építményt. A belépés egyébként ingyenes, de regisztrálni kell. Ennek legjobb módja, ha a hivatalos oldalon előre foglalunk időpontot (ITT). A mecsetbe egy bevásárlóközponton keresztül tudunk bejutni. A képen látható üvegkupolát kell keresni, amely a föld alatti bevásárlóközpont teteje. A belépéskor be kell tartanunk az ún. öltözködési és viselkedési etikettet. Ez alapján a nőknek a csuklójukat és a bokájukat is eltakaró ruha, szoknya vagy nadrág, illetve a hajat elfedő sál szükséges. Szóval nem kötelező az abaja, de aki szeretne, az a helyszínen vásárolhat az üzletekben vagy még a bevásárlóközponton kívül az árusoknál. Én egy egyszerű feketét vettem 40 dirhamért ( ~ 4000 ft), melyet más utazások alkalmával is használhatok majd. A férfiaknak a vállakat és a térdet kell eltakarni. Ebből következik. hogy a póló megengedett, viszont a tetoválások nem látszódhatnak ki. Ha betartjuk a dress code-ot és átestünk a biztonsági ellenőrzésen, akkor márcsak arra kell figyelnünk, hogy mellőzzük a különböző érzelem kinyílvánításokat. Ez főként a szerelmesekre vonatkozik, mert komoly pénzbírság vagy esetlegesen börtönbüntetés is járhat az ölelkezésért vagy csókért.
A mecsetet amúgy 1996-ban kezdték el építeni és az átadásra 2007-ben került sor. A négy 115 méteres minaret és 54 fehér márvánnyal díszített kupola mellett több, mint 1000 kézzel megmunkált oszlopot vehetünk szemügyre. Illetve, csak a belső udvart 17 000 m² márvánnyal burkolták le. A mecset méreteit jól mutatja az, hogy mintegy 40 000 hívőt képes befogadni. Ráadásul a belsőtérben megfigyelhetjük a világ legnagyobb - 5700 m² területű - szőnyegét, aminek teljes súlya 47 tonna. Ha pedig felfelé tekintünk, akkor megláthatjuk az arannyal bevont és Swarovski kristályokkal díszített csillárokat is, melyből a legnagyobb 10 méter átmérőjű. A mecsetet 9 és 22 óra között látogathatjuk meg pénteket kivéve, akkor ugyanis 9-12 óráig, illetve 15-22 óráig tart nyitva. Továbbá a ramadán időszakában is módosul a nyitvatartás, így pl. mi nem tudtuk esti fényekben megnézni.
A következő nem mindennapi látnivaló, amit megnéztünk azaz az Emirates Palace. A 2005-ben megnyitott ötcsillagos szálloda a Kempinski hotel lánc színeiben kezdte meg működését, de később a kínai Mandarin Orientalhoz került át. A 100 hektáros parkban álló hotelkomplexum több, mint 14.000 alapterületű és megtalálható benne 14 étterem, 40 tárgyaló- és konfereciaterem, egy hatalmas bálterem, valamint helikopter leszálló is. Fürdeni nemcsak a medencéiben, hanem az 1,3 kilométer hosszú privát strandján is lehetséges. A hotel bizonyos részét ingyen meg lehet látogatni, ahogy mi is tettük. Arra figyeljünk, hogy kerüljük a lenge öltözetet, illetve a férfiaknak a hosszú nadrág viselete elvárt. Ahogy megközelítettük a bejáratot már leesett az állunk, mert már maga az udvar is nagyon szép. Ha belépünk az épületbe, akkor már a szánk is tátva marad a sok márvány és arany bevonattól. Nem mellesleg a nyolcemeletes szállodában 394 szoba, 92 lakosztály és 22 elnöki lakosztály van. Én amúgy kíváncsiságból rákerestem a Bookingon, hogy milyen áron lehetne itt megszállni. Két főnek egy éjszakára a legolcsóbb szoba 170.000 ft, míg a legdrágább lakosztály 8.700.000 ft, melyben csak reggeli van.
S a legfőbb ok, ami miatt felkerestük ezt a luxusszállodát, az a 24 karátos aranyporos cappuccino, melyet a hotel kávézójában fogyaszthattunk el. Ebédidőben érkeztünk és egyből kaptunk is asztalt. A későbbi órákban már többen lehetnek, tehát aki akkor szeretne menni, annak javasolt a hotel hivatalos oldalán, az Episodes kávézóba helyet foglalni. Az aranyporos cappuccino ára egyébként 90 AED, ami átszámítva 9000 ft. Nem olcsó tény, de nem valószínű, hogy fogok máskor ilyet inni. Mellesleg én alapból nem kávézom, de itt én se akartam kihagyni ezt a különlegességet, szóval a férjemmel ketten ittuk meg ezt az exkluzív finomságot. Ezáltal az ára is elfogadhatóbbra jött ki fejenként. Grátiszban amúgy a cappuccino mellé adtak kis sütiket és datolyát is. S, amit ajánlok még a hotelben, hogy látogassuk meg a mosdót is, mert az se mindennapi.
A harmadik hely, amit megnéztünk Abu Dhabiban az az Emirates Heritage Village, amely egy ún. beduin skanzen. Ez is ingyen látogatható, mindössze a helyszínen kell egy gyorsregisztrációt tenni. Több épület van a területen, melyekből megtudhatjuk, hogy milyen volt az élet Abu Dhabiban, mielőtt olajra bukkantak. Így vannak múzeumi, sivatagi, de még bazáros részek is. Magyarán az információgyűjtés és a nézelődés mellett vásárolhatunk is. S, ami még előnye a helynek, az az elhelyezkedés, ugyanis a tengerparton - a népszerű Corniche Beach-csel szemben - fekszik.
További érdekes program lehet a városban a Louvre, a Qasr Al Hosn, a Sólyom kórház és a Jumeirah Eitihad Towers hotel kilátójának meglátogatása is. A Yas szigeten pedig olyan nevezetes helyeket lehet megnézni, mint Abu Dhabi Forma 1-es autópályája vagy a Ferrari World. Aki pedig inkább a természetbe vágyik, annak a Mangrove Nemzeti Park tartogat érdekességeket, illetve ne felejtkezzünk el a környező sivatagokról és a csodás tengerpartokról sem. Egyszóval Abu Dhabiban jó pár napot el lehet tartalmasan tölteni. Nekünk most nem volt sok időnk rá, ugyanis az utazásunk fő célpontja egy másik ország volt, melyről hamarosan beszámolok.