Villámlátogatás Andorrában
Az év eleji barcelonai utunkat gondoltam feldobom egy olyan helyszínnel, ahol még egyikünk sem járt, s ahova itthonról nehezebben tudnánk eljutni. Így hát elterveztem, hogy elbuszozunk Barcelonából Andorrába, hivatalos nevén az Andorrai Hercegségbe. Biztos sokakban felvetődik a kérdés, hogy de mi van Andorrában?!
Először Andorra szó hallatán nekünk magyaroknak főként egy csúfos vereség jut eszünkbe. Ha utánaolvasunk, akkor pedig már egész vonzó úti célnak tűnik a Pireneusok völgyében fekvő miniállam. Andorra területe valamivel kisebb, mint Budapesté és népessége kb. 77.000 fő. Annak ellenére, hogy nem tagja az Európai Uniónak, az euró a hivatalos pénzneme és a magyar állampolgárok beléphetnek személyigazolvánnyal is az országba. A törpeállam fő vonzereje a vám-és adómentesség. Így a látogatók javarészt nem a klasszikus turisták, hanem a bevásárlóturisták. Mondjuk ezt kiegészíteném a téli sportolókkal, mert Andorra egyébként síparadicsom is. Rajtunk kívül - aki nem vásárolni ment, az síelt vagy snowboardozott. Mi voltunk csak ilyen elvetemültek, hogy kíváncsiságból bevállaltuk a hosszú buszozást kisgyerekkel. Megsúgom, nem bántuk meg, sőt. Az igazság az, hogy már régóta szerettem volna látni Európa legmagasabban fekvő fővárosát, Andorra la Vellát és örülök, hogy ezt a családommal is megoszthattam.
A főutcán az üzletek mellett igényes éttermek és bárok között is válogathatunk. Van amerikai, olasz, francia, indiai, és török vendéglő is. Nekünk végül egy középkori stílusú franciás nevű tavernára esett a választásunk. Mivel mi az átlaghoz képest mindig hamarabb vacsorázunk, tömeget nem tapasztaltunk és várni sem kellett sokat az ételekre.
Az étterem franciás neve egyébiránt nem véletlen, ugyanis Andorra kettős: spanyol – francia felügyelet alatt álló társhercegség. Így a hivatalos katalán nyelv mellett, a spanyol és francia nyelvvel is lehet itt boldogulni. Mi azt tapasztaltuk, hogy az angol nyelvet is mindenki elég jól beszéli. Egyébként az itt lakóknak az állam a vámmentesség mellett, kiváló szociális szolgáltatást, példamutató iskolarendszert és ingyenes betegellátást is nyújt. Azonban ahhoz, hogy valaki andorrai állampolgár legyen, legalább 1 andorrai őst fel kell mutatnia amellett, hogy legalább 20 évet itt élt az országban. Így érdekes helyzet alakul ki az országban dolgozó több ezer spanyol itt született gyermekének, akik nincsenek nyilvántartva Spanyolországban és csak reménykednek, hogy megkapják az áhított andorrai állampolgárságot. Így, ha andorrai állampolgárságra nekünk magyaroknak nem is, de remek andorrai élmények megszerzésére mindenképp van lehetőségünk.
Remélem tetszett a bejegyzés és Te is kedvet kaptál egy andorrai utazáshoz. Ha további utazós képekre, sztorikra, tippekre vagy kíváncsi, akkor kísérd figyelemmel a blogomat és kövesd az instagram oldalamat is!