2024. sze 02.

Hosszú hétvége San Marinóban és Riminiben

írta: lillaabroad
Hosszú hétvége San Marinóban és Riminiben

San Marino már régóta vonzott és mivel az olasz Adria népszerű üdülővárosa, Rimini könnyen elérhető repülővel Budapestről, ezért  egy hosszú hétvége keretében meglátogattuk mindkét helyet. Így strandoltunk, ettünk finom tengeri ételeket és elvesztünk a középkori hangulatú San Marino utcáiban.

San Marino több szempontból is érdekes, egyrészt a világ legrégebbi köztársasága, másrészt egy a hat európai miniállam közül. Ráadásul a fővárosban sétálgatva úgy érezheti magát az ember, mintha a középkorban lenne. Rimini főként a tömegturizmus ékes példája, de szerencsére vannak hangulatos helyek is a városban. 

img_9221.JPG

Érdekességek San Marinóról

San Marino a világ legrégebbi, még ma is működő köztársasága. A Rab szigetéről érkező Szent Marinus (olaszosan Marino) volt a mai San Marino megalapozója, amikor 301. szeptember 3-án a Titano-hegyen egy kolostort épített. 

San Marino ún. enklávé, azaz olyan terület, melyet teljes egészében egy másik ország vesz körül. Hasonló enklávé a Vatikán is, amely szintén Olaszországon belül van. A másik használt fogalom a poltikai földrajzban az exklávé, amely valamely terület (ország, közigazgatási egység, etnikai közösség által lakott terület stb.) térben elszakított, különálló területdarabja. Erre nagyon jó példa az általunk két éve meglátogatott Nahicseván, amely Azerbajdzsánhoz tartozik, de területileg külön áll tőle. ITT olvashatsz erről a nem ismert, különleges helyről. 

San Marino nem tagja az Európai Uniónak, viszont megegyezéssel használhatja az eurót, ahogy Andorra, Monaco és Vatikán is. A korábbi San Marinó-i lírát 2002-től váltotta fel az euró. Mivel a mini köztársaságot körbeöleli Olaszország, az EU roaming működik az olasz hálózaton keresztül. Szóval arra figyeljünk, hogy valamelyik olasz telefonhálózatot használjuk, amíg San Marinóban vagyunk, s akkor nem lesz magasabb a telefonszámlánk. Ugyanakkor az is elmondható, hogy van olyan mobilszolgáltató, ahol San Marino is az EU díjzónába sorolt országok egyike. Ezt érdemes megnézni előre.

A törpeállam fővárosa szintén San Marino névre hallgat és a 755 méteres Monte Titano lejtőin terül el, de az ország legmagasabb pontja is a fővárosban található. A 7 km² alapterületű fővárosban 4000-en laknak, akiknek a hivatalos nyelve az olasz. Viszont főleg az idősebb korosztály beszéli a szammarin nyelvjárást is. Természetesen a turizmus miatt angol nyelven lehet kommunikálni.

img_9239.JPG

Látnivalók

Ahogy a legtöbb ideérkező turista, mi is a fővárost kerestük fel. San Marino történelmi központja és a Monte Titano is az Unesco Világörökség része 2008 óta és a középkori utcácskáival igazi ékszerdoboz. A város főtere a Piazza della Libertá, ahol  a Palazzo Pubblico és San Marino neoklasszikus, 1876-os szabadságszobra áll. Találunk még itt éttermet és szép idő esetén remek kilátást is. A Palazzo Pubblico San Marino városházája és parlamentje, amely 1884-1894 között épült. Nyáron (június elejétől szeptember végéig) naponta 14:30-kor kezdődően, félóránként látványos szertartás keretében zajlik az őrségváltás a Palota előtt. 

img_9243.JPG

A  város jelképe a Titano hegy a három tornyával, melyek San Marino zászlóján is visszaköszönnek. A három toronyból egyébként kettő látogatható. Az aktuális jegyárakat ITT láthatod, ahol online vásárlásra is van lehetőség. A főtérről indulva a Guaita (más néven Rocca) érhető el elsőnek. Ez a torony a leghíresebb és a legrégebbi is. Már a 11. században megépült, de mai formáját a 15. században érte el. Itt csodás panoráma fogad minket és láthatjuk a másik két tornyot is.

img_9176.JPG

img_9174.JPG

img_9204.JPG

A második torony a Cesta, amely a Titano-hegy legmagasabb pontján áll, 755 méter magasan. A 13. században épült tornyot 1925-ben restaurálták és a területén egy fegyvermúzeum található. A kilátás innen is pazar, sőt innen látható a legnépszerűbb Guaita-torony. A harmadik torony a 14. században épült Montale, amely a legkisebb a három torony közül. A második toronytól (Cesta) egy rövid sétával elérhető, viszont nem látogatható. 

img_9218_1.JPG

A várak mellett találunk olyan látnivalókat is, mint San Marino legnagyobb temploma, a Basilica di San Marino és a mellette lévő Chiesa dei San Pietro, melyek ingyenesen látogathatók. Továbbá a Cassa di Risparmio, azaz a helyi bank épülete is megér egy fotószünetet. Ezenkívül vannak szép számmal múzeumok is a városban, pl. Állami Múzeum, Viaszmúzeum, Bélyeg- és érmemúzeum, Vámpírok múzeuma. Mi az Érdekességek múzeumát kerestük fel, ami gyerekkel is nagyon érdekes és olykor vicces volt.  ITT van egy videó, hogy milyen érdekességek is vannak. 

img_9105_1.JPG

img_9167.JPG

A történelmi és kulturális látnivalók mellett találunk hangulatos éttermeket, piadinázókat is. A piadina tudniillik Emilia Romagna tartomány népszerű kenyere, így San Marinóban is kedvelt. A lepénykenyeret sok mindennel töltik (hússal, hallal és/vagy zöldségekkel, sajttal) de akkor igazán finom, ha rukkola is van benne. 

img_9128.JPG

img_9048.JPG

A boltok kínálata elég vegyes, megtalálhatók a turistákra specializálódott üzletek, a márkás ruhaboltok és jó pár fegyvert árusító bolt is. Utóbbi azzal magyarázható, hogy San Marino fegyvertartásra vonatkozó törvényei lazábbak. Mindenesetre nagyon érdekes volt ilyen sok fegyverboltot látni. Az ajándékboltok és éttermek árai - ismerve az otthoni árakat - nem magasak. Az egyik üzletnél még magyar felirattal is csalogatják az ide tévedt hazai turistákat.

img_9261.JPG

img_9260.JPG

San Marino városfallal körülvett óvárosában csak úgy sétálgatni is jó, mert lehet találni bőven szép részeket. Aki hosszabb időre érkezik és szeret túrázni, annak van erre lehetősége több túraútvonalon is a festői tájban. Emellett a fővároson kívül még Borgo Maggiore-t szokták ajánlani, mint elragadó település.

img_9146.JPG

img_9224.JPG

img_9109.JPG

img_9126.JPG

 

Rimini

Ha te is szeretnéd meglátogatni San Marinót és nincs lehetőséged vagy sok időd, hogy közúton ide utazz, akkor a leggyorsabb mód, ha Riminibe repülsz. Budapestről indul fapados járat Riminibe és jó áron lehet kifogni repjegyeket. Egyébként érdemes megnézni Riminit is, ahol az óváros felfedezése mellett különböző tésztás és tengeri ételeket fogyaszthatunk. Ha pedig nem taszít a sok-sok napernyő és napágy, akkor még strandolhatsz is az olasz Adrián. Egyébiránt pozitívum volt nekem Riminivel kapcsolatosan, hogy sok zöldterülete van. Az utcákban pedig a hatalmas mandulafenyők tündökölnek.

Plusz tipp: Pesce Azurro Rimini - önkiszolgáló étterem a tengeri ételek szerelmeseinek. Ötféle fogásból álló menüt korlátlan víz- és borfogyasztással 15 euróért kínálnak.

img_9031.JPG

img_8881.JPG

img_8874.JPG

Rimini tengerpartja lassan mélyülő és mintegy 15 kilométer hosszú, melyet többnyire az ún. bagnók uralnak. A bagnók északról délre haladva vannak számozva és mindegyik más stílusú, illetve hangulatú. Némelyik este bulihelyként is üzemel. A strandon a tengerparttól távolabbi helyek ( 2 napágy, 1 napernyő) átlagos ára 20-25 euró, az első sorokban ugyanez már 25-30 euró közötti összegbe kerül egy napra. Egy napágy átlagos kölcsönzési ára pedig 5-8 euró. A bagnókhoz tartoznak öltözők, mosdók és bárok is. Több helyen találunk játszóteret, továbbá van ahol röplabdapálya vagy edző rész is van. Az óriáskerék mellett van olyan partszakasz, amely napágyaktól mentes, így teljesen ingyenes. Aki szereti a kagylókat gyűjteni, annak jó hír, hogy Riminiben erre bőven akad lehetősége. A partmenti sétányon sorban váltják egymást az éttermek és bárok, ugyanakkor láthatunk játszótereket, kosárlabda- és focipályákat is. Szóval nem hiába a gyerekes családoknak és bulizni vágyó fiataloknak kedvelt üdülőhelye Rimini.

img_8959.JPG

img_8905_1.JPG

img_8985.JPG

img_8723.JPG

img_9013.JPG

img_8900.JPG

Rimini óvárosa is megér egy sétát, ugyanis a város már az ókorban a Római Birodalom egyik legjelentősebb városa volt. Itt található Észak-Olaszország egyik legjobb állapotban fennmaradt diadalíve, az Arco d' Augusto, azaz Augustus diadalív. Jelentős látnivaló még a Három mártír tere (Piazza Tre Martiri) és a Sebészház (Domus del Chirurgo) is.

img_8868.JPG

img_8871.JPG

img_9067.JPG

Érdemes felkeresni a Mareccia folyón átívelő Tiberius-hidat, amelyet még Augustus császár uralkodásakor kezdtek el építetni és Tiberius császár idején fejezték be. Ajánlom, hogy a híd túloldalát is nézd meg, mert ott található a hangulatos Borgo San Giuliano. Korábban ez volt Rimini szegény és bűnözős része, de ma már ennek nyoma sincs. Most egy igazán színes és rendkívül hangulatos kép fogad itt minket. A város ezen területén a sziesztát is tartják, így a kora délutáni órákban számos vendéglátóhely bezár.

img_8743.jpg

img_8822_jpg.JPG

img_8841.JPG

img_8837.JPG

img_8834.JPG

img_8856.JPG

Közlekedés és eljutás San Marinóba

Riminiben javarészt gyalogoltunk, de a repülőtérről a közontba, illetve vissza a repülőtérre és San Marinóba is busszal mentünk. A 75 perces buszjegy 1,5 euróba kerül és használható a reptéri járathoz (9-es busz) is. Automatából és trafikból (tabacchi) tudjuk megvenni a buszjegyet, valamint a Dropticket applikáción keresztül telefonon. Bármelyik módon vesszük is a jegyet, a buszon érvényesíteni kell! A reptéri buszmegálló közvetlenül a repülőtér előtt található és automatával is felszerelt. Bővebb információkat a buszjegyekről ITT olvashatsz.

img_8626.JPG

Riminiből San Marinóba a Bonelli Bus társaság által a legegyszerűbb eljutni. Az aktuális menetrendet és árakat ITT találod, ahol meg is vásárolhatod a jegyeket. Jelenleg a Rimini-San Marino út 6 euró (oda-vissza 12 euró). Az utazás időtartama a felszállástól függően kb. 1 óra. Mi a legelső megállónál szálltunk fel, ami most ideiglenesen a Bagno 57-től indult. A honlap menetrendje alapján szeptember 16-tól előreláthatólag november 9-ig a Hotel Napoleon lesz az első megálló. A buszjegyet egyébként megveheted a sofőrtől, illetve San Marino végállomásán is van lehetőség jegyvásárlásra. Én biztosra mentem, így előtte nap már megvettem a hivatalos oldalon. 

img_9064_1.JPG

Összeségében azt tudom mondani, hogy egy szuper hosszú hétvégét töltöttünk el és kellemesen csalódtam Riminiben. Bár, ha több napot kellett volna eltöltenem itt, akkor lehet már unatkoztam volna. San Marino nagyon tetszett és örülök, hogy eljuthattunk egy újabb országba. Mondjuk őszintén szólva jobban szeretek több nap vagy hét alatt felfedezni egy-egy országot, de ez most így fért bele nekünk. Az iskolakezdés előtt jó volt még egy utolsót strandolni és felfedezni egy újabb részét a világnak!

 Remélem tetszett a bejegyzés és újra egy érdekes szegletét mutattam meg a világnak. Ha további utazós tartalmakra vagy kíváncsi, akkor kövesd a blogomat és nézd meg az Instagram, a Facebook illetve TikTok oldalamat is!

Szólj hozzá

utazás olaszország európa természet tenger unesco városnézés óváros hegység törpeállam sanmarino helyigasztró repülősút